Organizátor
Nadácia Národný Pamätník Slovenského Vysťahovalectva (NNPSV)
Slovenská republika (5 000 000 krajanov)
Dátum realizácie
Oblasť
Informácie
Popis udalosti/akcie/projektu:
Nadácia Národný Pamätník Slovenského Vysťahovalectva vyhlasuje partnerský program:
„Pamätník slovenského vysťahovalectva v Bratislave, symbol trvalého prepojenia medzi Slovenskom a slovenskou diaspórou vo svete“
Na Slovensku niet rodiny, ktorej príslušník sa v minulosti či súčasnosti neocitol v emigrácii. V súčasnosti žije vo svete 1 milión dvestotisíc osôb slovenského pôvodu. Aj vďaka nim sme sa stali tým, kým a čím sme.
Nezabúdajme na tých, ktorí museli opustiť svoju vlasť a vlasť svojich predkov!
Ako inšpiráciu a na porovnanie uvádzame, že pamätníky venované problematike migrácie jestvujú v Argentíne, Austrálii, Belgicku, Brazílii, Dánsku, Fínsku, Francúzsku, Holandsku, Írsku, Islande, Izraeli, Japonsku, Južnej Afrike, Kanade, Libanone, Nemecku, Nórsku, Poľsku, Portugalsku, San Marine, Srbsku, Slovinsku, Španielsku, Švédsku, Švajčiarsku, Taliansku, USA, vo Veľkej Británii.
Ústava Slovenskej republiky, Čl. 7a:
„Slovenská republika podporuje národné povedomie a kultúrnu identitu Slovákov žijúcich v zahraničí, podporuje ich inštitúcie zriadené na dosiahnutie tohto účelu a vzťahy s materskou krajinou.“
Deklarácia Národnej rady Slovenskej republiky k Slovákom žijúcim v zahraničí, 1999:
„Slovensko a Slovenská republika vždy považovali a považujú Slovákov v zahraničí za integrálnu národnú súčasť, ich život a dejiny za súčasť slovenských národných dejín a ich kultúru za súčasť národného kultúrneho dedičstva. Slovenská republika si je vedomá, že Slováci vo svete sú spoločnými duchovnými nositeľmi slovenskej štátnosti, a oceňuje ich prínos ako integrujúceho činiteľa a mostu preklenujúceho hranice medzi materskou krajinou a ich novou vlasťou.“
Dôvody na umiestnenie a vybudovanie Pamätníka v Bratislave
Pamätník slovenského vysťahovalectva pri SND - rozhodnutia z roku 2015
Ideový zámer k medzinárodnej súťaži
Realizáciu pamätníka podporujú:
Zriadenie Pamätníka slovenského vysťahovalectva Slovenskou republikou môžete podporiť zaslaním súhlasu na e-mailovú adresu Andreja Probsta: probstandrej@gmail.com
Art ‘n’ Dine s Ivanem Korčokem - od 6.11.2024 do 6.11.2024
SLOVÁCI VO FRANCÚZSKU. LES SLOVAQUES EN FRANCE - od 2.1.2024 do 31.12.2024
Časopis Fajauka - od 1.4.2024 do 31.12.2024
Ako môže krajan/občan pomôcť v roku 2024 Slovensku (hoci aj zo zahraničia)? - od 1.1.2024 do 31.12.2024