Zaktualizovali sme mapu života Milana Hodžu. Pridali sme pietne akcie, vyznamenania, posty, ktoré pán Hodža získal a zastával. Vypočuť si môžete Slovenskú mozaiku venovanú Milanovi Hodžovi.
Ak na mape chýba niečo, čo sa viaže s Milanom Hodžom, napíšte mi na probstandrej@gmail.com a popíšte mi dané miesto.
Slovenský Perikles - Sprístupňovanie dosiaľ nevydaných prameňov by malo byť jednou z nezastupiteľných úloh každej vyspelej historiografie. Dielo Ivana Thurzu Slovenský Perikles malo veľmi spletitý osud. Vydanie tejto monografie bolo pripravované k šesťdesiatke vtedajšieho československého premiéra Milana Hodžu. Rýchly tok dejín - predovšetkým horúca jeseň roku 1938 - však spôsobil, že hoci bola už kniha vysádzaná, jej tlač zastavili, a tak sa nikdy nedostala k čitateľovi. V Thurzovej časti predkladanej knihy jej autor mapuje život a dielo M. Hodžu od narodenia, cez obdobie štúdií ( Šopron, Sibíň, Budapešť - právo, ďalej Kluž a znovu Budapešť - filozofia), až do začiatkov jeho publicistickej a politickej angažovanosti. Kniha v prvej časti končí Hodžovým poslaneckým pôsobením v Uhorskom sneme, kam ho - ako jedného z mála Slovákov - zvolili dolnozemskí Slováci v kulpínskom okrese v roku 1905. Pre väčšiu čitateľskú atraktívnosť je pôvodný text doplnený druhou časťou z pera historičky Aleny Bártlovej, ktorá sa životom a dielom M. Hodžu dlhodobo zaoberá. Podujala sa teda zmapovať ďalšiu časť pôsobenia nášho významného štátnika, a to až do jeho úmrtia v roku 1944. Kniha je obohatená o dobové fotografie. Vydanie tohto populárneho "dvojdiela" je nepochybne prínosným počinom, lebo súvekú reflexiu života významnej osobnosti našich dejín dopĺňa o biografiu podľa najnovších historiografických poznatkov, čím o M. Hodžovi poskytuje komplexný a zrozumiteľný text.
Federácia v strednej Európe - Hodžovo dielo medzinárodného významu "Federácia v strednej Európe" vyšlo pôvodne po anglicky v Londýne. Vo svojich úvahách sa autor vracia k moderným dejinám strednej Európy. Do budúcnosti je orientovaný jeho projekt stredoeurópskej federácie slobodných národov, ktorý sa mal stať predobrazom zjednotenej Európy.
Milan Hodža - štátnik a politik - Organizátori a účastníci vedeckej konferencie na tému Milan Hodža - štátnik a politik si uvedomovali, že ide o výnimočnú postavu slovenských dejín. Hodnotili túto osobnosť ako novinára, publicistu, historika, politológa, pričom sa sústreďovali na jeho politický, ale aj vedecký profil. Konferencia o Hodžovi urobila prvý a rozhodný krok jeho návratu do našich národných dejín. Vydanie rovnomenného zborníka štúdií vyvolalo medzi odborníkmi i širokou verejnosťou značnú pozornosť, o čom svedčia aj dve rýchlo rozobrané vydania.
Milan Hodža ako aktér medzinárodných vzťahov - Predkladaná knižná publikácia sa osobitne zameriava na otázku pôsobenia Milana Hodžu ako aktéra medzinárodných vzťahov. Táto oblasť jeho politického myslenia nebola nateraz stredobodom podrobnejšieho výskumu. Publikácia zaujme pracovníkov nielen z oblasti politológie a historiografie, ale aj odborníkov z iných spoločenských a humanitných vied i aktívnych politikov, ktorí pracujú v diplomacii alebo sa zaoberajú zahraničnopolitickými otázkami.
Slovenská otázka v politike Andreja Hlinku a Milana Hodžu - Dizertačná práca je zameraná na politické pôsobenie významných slovenských politikov Andreja Hlinku a Milana Hodžu v období rokov 1918 až 1938 a jej záverečná kapitola sa venuje aj posledným rokom života a pôsobenia M. Hodžu. Výskum sa opiera predovšetkým o rozsiahly archívny materiál, štúdium odbornej literatúry a memoáre politických osobností tohto obdobia. Pri práci s archívnym materiálom boli využité viaceré metódy historického výskumu, ktoré nám umožnili zachytiť zložitosť politického pôsobenia A. Hlinku a M. Hodžu v sledovanom období. V práci sústredíme pozornosť predovšetkým na problematiku riešenia slovenskej otázky, ktorá predstavuje celý komplex problémov, najmä vyriešenie usporiadania vzťahu Slovákov a Čechov v spoločnom štáte, štátoprávne postavenie Slovákov v Československu a otázku samosprávneho usporiadania Slovenska. A. Hlinka ako predseda Slovenskej ľudovej strany sa v lete roku 1919 dozvedel o Pittsburskej dohode, na podklade ktorej až do konca svojho života v roku 1938 presadzoval autonómiu Slovenska v Československu. Milan Hodža, ktorý sa politicky orientoval najmä na roľnícke vrstvy, sa po vzniku Česko-Slovenska postavil na líniu jednotného československého národa. Aktívne sa však podieľal na vytváraní slovenských administratívnych orgánov a najmä od začiatku tridsiatych rokov 20. storočia podporoval myšlienku regionalizmu. Pôsobil na rôznych ministerských postoch, a v rokoch 1935 – 1938 bol predsedom vlády.
Milan Hodža a agrárne hnutie - Pekník, Miroslav. Bratislava : Ústav politických vied SAV, 2008. 192 s. (Monografie a štúdie. 16.) ISBN:978-80-224-1016-8
Hodžovo fórum 2024 Téma: Naše členstvo v Európskej únii včera a dnes. Názorové postoje mladej generácie. Výhody a riziká, hodnoty a obmedzenia.
Hodžovo fórum 2023 Téma: When it comes to learning foreign languages, most Central Europeans can speak at least one world language. Languages should help people to communicate, not separate them from each other.
Hodžovo fórum 2021 Téma: Rodičia by mali pri výchove svojich detí uplatňovať tigrie rodičovstvo (ang. tiger parenting).