Organizátor
KULTÚRNY SPOLOK PRE MLYNKY (Pilisszentkeresztért Kulturális Egyesület)
Maďarsko (100 000 krajanov)
Miesto realizácie
MATERSKÁ KRAJINA: Orava a jej okolie - SLOVENSKÁ REPUBLIKA (okrem iných: Zuberec, Tvrdošín, Oravský hrad, Babia hora, Oravice, Jasenová...), dalej Liptovský región - SLOVENSKO,napr. Ružomberok - Vlkolínec - Dolný Kubín - Zuberec - Liptovský Mikuláš atd.
Maďarsko (100 000 krajanov)
Dátum realizácie
Oblasť
Vzdelávanie
Počet účastníkov
60
Počet zasiahnutých
12 000
Popis udalosti/akcie/projektu:
Účel projektu
3-dňové vzdelávanie (novo)zvolených mladých poslancov a kandidátov slovenských národnostných samospráv fungujúcich v Maďarsku vo funkcií od 1. októbra 2024 v materskej krajine s názvom "Slovenská študijná akadémia krajanskej mládeže na Slovensku" v egide 15-rocného Kultúrneho spolku pre Mlynky.
Celoštátny odborný doškoľovací seminár a poznávací zájazd resp. medzinárodná slovenská študijná i národopisná cesta krajanskej mládeže v našej materskej krajine na Slovensku s mottom "Ako dalej slovenská mládež v Maďarsku?".
Celokrajinská mládežnícka študijná cesta a medzinárodný jesenný odborný doškoľovací seminár i poznávací zájazd v našej materskej krajine na Slovensku, dalej usporiadanie mládežníckeho poznávacieho zájazdu v našej materskej krajine na Orave, prostredníctvom ktorého sú deti a mladí dospelí v originálnom jazykovom prostredí, resp. spoznávajú krásy a historické skvosty, dalej sakrálne a folklórne dedičstvo našej materskej krajiny.
Charakteristika projektu
Vzdelávanie (novo)zvolených mladých poslancov a kandidátov slovenských národnostných samospráv fungujúcich na území Maďarska vo funkcií od 1-ého októbra 2024 v materskej krajine v SR s názvom "Slovenská študijná akadémia krajanskej mládeže na Slovensku".
Komunálne voľby do zastupiteľských zborov samospráv, resp. samospráv národnostných menšín, sa v Maďarsku uskutočnia 9. júna 2024. Noví členovia zvolených zastupiteľských zborov sa ujmú funkcie a nastúpia do práce 1. októbra 2024.
Pri tejto príležitosti organizujeme v materskej krajine, na Slovensku, trojdňové školenie pre mladých, nových zástupcov, ktorí začnú svoje prvé funkčné obdobie – 5-ročný cyklus – ako zástupcovia slovenskej národnosti v Maďarsku.
Chceme ich informovať predovšetkým o ich verejných povinnostiach na najbližších 5 rokov, o ich právach i povinnostiach, ďalej uskutočníme odborné prednášky a prezentácie za účasti známych a uznávanaých odborníkov a expertov o administratívnych činnostiach, lobovaní, možnostiach uplatnenia – kompetencií a tiež práv –, resp. finančno-rozpočtovej práci poslancov v národnostnych samospráv.
Naším cieľom je zabezpečiť, aby verejný život slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku bol v rukách dobre pripravených mladých ľudí - mladych odbornych funkcionárov i aktivistov či vedúcich spolkov v slovenskom národnostnom poli a/al. predsedov národnostnych samospráv bud mladych clenov predsednictvá slovenskych národnostnych nominacnych organizácií v Madarsku a pod. - , ktorí budú teda istou zárukou budúcich úspechov našej slovenskej komunity v dlhodobom horizonte, pretože budú zastávať funkcie v miestnych, regionálnych (župných) a celoštátnych samospráv, ako aj ďalšie štátne funkcie a pozície v ministerstvách v Maďarsku, ktoré sú určené na podporu a službu pre verejné blaho slovenskej národnostnej menšiny v krajine.
Národnostné, nominačné organizácie slovenskej národnostnej menšiny v súčasnosti hľadajú aktívnych, angažovaných mladých Slovákov po celej krajine, ktorých by mohli zmobilizovať teraz, v období zostavovania kandidačných listín, aby mohli byť zvolení na spoločnej kandidačnej listine Slovákov zijúcich v Maďarsku, na čo najväčší počet miest v našich obciach na celom území krajiny, kde ešte stále žije, silne existuje a verne vydrží naša Slovač – slovenská komunita – v Maďarsku.
Usporiadanie prvého celostátneho mládežníckeho poznávacieho a doškoľovacieho zájazdu, resp. medzinárodnej študijnej cesty v našej materskej krajine na Orave, prostredníctvom ktorej sú deti - ziaci i studenti - a mladí dospelí v originálnom jazykovom prostredí a spoznávajú krásy a historické skvosty našej materskej krajiny - Slovenska. V rade teda prvá naša spoločná cesta by viedla na prírodné krásy a folklórne tradície bohatú Oravu (Zuberec, Tvrdošín, Oravský hrad, Babia hora, Oravice, Jasenová atd.) v termíne 4-6. októbra 2024. Dotáciu plánujeme použiť - okrem iných - na prepravu detí a zúčastnených žiakov i študentov, na stravu, na ubytovanie a na odborné služby resp. jazykové a/al. iné odborné workshopy (viď detailne v rozpočte projektu dole). Za kladné posúdenie nasej žiadosti vopred ďakujeme Úradu pre Slovákov zijúcich v zahranicí.
Mimoriadne dôležitou oblasťou pôsobenia 15-rocného jubilijúceho slovenského Kultúrneho spolku pre Mlynky je starostlivosť o slovenskú mládež a nie len v Mlynkoch, ale aj v celej krajine Maďarska. Popri našom tradičnom revitalizačnom, národopisnom a jazykovom letnom tábore na Slovensku plánujeme rozbehnúť aj jeden mládežnícky projekt, v rámci ktorého chceme deťom a mladím dospelím ukázať aj krajinu svojich predkov s jej krásami s cieľom posilnenia ich národnostnej a jazykovej identity. Prvá naša spoločná cesta by viedla na prírodné krásy a folklórne tradície bohatú Oravu (Zuberec, Tvrdošín, Oravský hrad, Babia hora, Oravice, Jasenová, Ružomberok, Vlkolínec, Dolný Kubín, Zuberec, Liptovský Mikuláš atd.) v termíne 4-6. októbra 2024. Dotáciu plánujeme použiť - okrem iných - na prepravu detí a zúcastnenych ziakov i studentov, na stravu, na ubytovanie a na odborné služby.
Charakteristika žiadateľa a jeho doterajších aktivít: slovenský Kultúrny spolok pre Mlynky (skratka: KspM) v Madarsku vznikol na prelome r. 2008/2009. Hlavným cieľom nasej občianskej organizácie je pestovanie, zachovávanie a rozvoj kultúrnej, národnostnej a náboženskej identity v kruhu mladších generácií Slovákov žijúcich v Maďarsku. Ďalšími prioritami KspM - okrem iných - sú: rozvíjanie slovenského spoločenského života v Maďarsku, pestovanie kultúry, materinského jazyka, tradícií, organizovanie mládežníckych biblických táborov, náboženských aktivít, publikačná činnosť, realizácia historických a spoločenskovedných výskumov v kruhu Slovákov v Maďarsku, vytvorenie kultúrneho a náboženského dialógu medzi Slovákmi a Maďarmi, ako i medzi ostatnými národnosťami žijúcimi na území Maďarska a Slovenska.
Najvýznamnejšie aktivity spolku: Mimoriadne dôležitou oblasťou pôsobenia slovenského spolku KspM je starostlivosť o slovenskú mládež v Maďarsku. V záujme posilnenia ich jazykových zdatností vydávame metodické príručky pre škôlkarov a deti nižšieho stupňa ZŠ, ktoré majú za cieľ napomáhať efektívnejšiu výučbu slovenského jazyka v Maďarsku. Ďalšou významnou aktivitou nášho spolku sú už dlhé roky usporiadané týždenné letné ekumenického mládežnícke biblické tábory v našej materskej krajine. V takomto tábore nás už pred niekoľkými rokmi navštívilo aj vedenie ÚSŽZ, ktoré sa mohlo presvedčiť o efektívnosti tábora ohľadom používania slovenského jazyka v kruhu detí, ako aj o duchovnej obnove 50 slovenských detí z rôznych kútov Maďarska. Spolok organizuje v každom roku podľa možnosti v našej materskej krajine aj duchovné cvičenia pre dospelých slovenských katolíkov a evanjelikov z celého Maďarska. Nezabúdame však ani priaznivcov kultúry. V spolupráci s Múzeom Mihálya Munkácsyho v Békešskej Čabe realizujeme každý rok niekoľko výstav resp. tvorivých dielní na slovenskú tému. Popdporujeme činnosť milovníkov ľudových tradícií, umenia, odborníkov pracujúcich v slovenských oblastných domoch. Sme spoluorganizátormi nespočetných podujatí a pripravujeme jeden mládežnícky projekt v záujme popularizácie slovenského jazyka a posilnenia slovenskej národnostnej identity v kruhu našich mladých členov a aktivistov.
Očakávaný prínos projektu
Keďže starostlivosť o mládež je prioritou činnosti násho 15--rocného slovenského Kultúrneho spolku pre Mlynky prostredníctvom poznávacieho zájazdu sa realizuje tento cieľ. Deťom slovenskej národnosti z Maďarska sa v originálnom jazykovom prostredí môže obohacovať a zlepšovať jazyková zdatnosť, spoznajú krásy, folklór, tradície, cirkevné /sakrálne a kultúrne poklady svojej materskej krajiny. Pritom sa ale posilní aj ich súdržnosť a pocit spolupatričnosti s upevnením slovenskej národnostnej identity a zlepsonvím jazykovej znalosti.
Usporiadanie prvého mládežníckeho poznávacieho a doškoľovacieho zájazdu, resp. študijnej cesty v našej materskej krajine na Orave, prostredníctvom ktorej sú deti a mladí v originálnom jazykovom prostredí a spoznávajú krásy a historické skvosty našej materskej krajiny - Slovenska. Mimoriadne dôležitou oblasťou pôsobenia slovenského spolku KspM je starostlivosť o slovenskú mládež v Maďarsku. Popri našom tradičnom biblickom tábore plánujeme rozbehnúť aj jeden mládežnícky projekt, v rámci ktorého chceme deťom ukázať aj krajinu svojich predkov s jej krásami s cieľom posilnenia ich národnostnej identity. Prvá naša spoločná cesta by viedla teda - okrem iných -na prírodné krásy a folklórne tradície bohatú Oravu (Ružomberok - Vlkolínec - Dolný Kubín - Zuberec - Liptovský Mikuláš atd.) v termíne 4-6. októbra 2024.
Dotáciu plánujeme použiť predovsetkym na prepravu detí a mládež, na stravu, na ubytovanie a na odborné služby. Keďže starostlivosť o mládež je prioritou činnosti nasej organizácie prostredníctvom poznávacieho zájazdu sa realizuje tento cieľ. Deťom slovenskej národnosti z Maďarska sa v originálnom jazykovom prostredí môže obohacovať a zlepšovať jazyková zdatnosť, spoznajú krásy a poklady svojej materskej krajiny. Pritom sa ale posilní aj ich súdržnosť a pocit spolupatričnosti s upevnením slovenskej národnostnej identity.
Komunálne voľby do zastupiteľských zborov samospráv, resp. samospráv národnostných menšín, sa v Maďarsku uskutočnia 9. júna 2024. Noví členovia zvolených zastupiteľských zborov sa ujmú funkcie a nastúpia do práce 1. októbra 2024.
Pri tejto príležitosti organizujeme v materskej krajine, na Slovensku, trojdňové školenie pre mladých, nových zástupcov, ktorí začnú svoje prvé funkčné obdobie – 5-ročný cyklus – ako zástupcovia slovenskej národnosti v Maďarsku.
Chceme ich informovať predovšetkým o ich verejných povinnostiach na najbližších 5 rokov, o ich právach i povinnostiach, ďalej uskutočníme odborné prednášky a prezentácie za účasti známych a uznávanaých odborníkov a expertov o administratívnych činnostiach, lobovaní, možnostiach uplatnenia – kompetencií a tiež práv –, resp. finančno-rozpočtovej práci poslancov v národnostnych samospráv.
Naším cieľom je zabezpečiť, aby verejný život slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku bol v rukách dobre pripravených mladých ľudí, ktorí budú zárukou budúcich úspechov našej komunity v dlhodobom horizonte, pretože budú zastávať funkcie v miestnych, regionálnych (župných) a celoštátnych samospráv, ako aj ďalšie štátne funkcie a pozície v ministerstvách v Maďarsku, ktoré sú určené na podporu a službu pre verejné blaho slovenskej národnostnej menšiny v krajine.
Národnostné, nominačné organizácie slovenskej národnostnej menšiny v súčasnosti hľadajú aktívnych, angažovaných mladých Slovákov po celej krajine, ktorých by mohli zmobilizovať teraz, v období zostavovania kandidačných listín, aby mohli byť zvolení na spoločnej kandidačnej listine Slovákov zijúcich v Maďarsku, na čo najväčší počet miest v našich obciach na celom území krajiny, kde ešte stále žije, silne existuje a verne vydrží naša Slovač – slovenská komunita – v Maďarsku.
Požadovaná suma | Schválená suma | Efektivita na účastníka | Efektivita na zasiahnutého | Príspevok na krajana |
---|---|---|---|---|
5 995 € | 0 € | 99,92 € | 0,50 € | - |
Žiadosť číslo 0421/HU/2024 (R): Neschválená Dôvod zamietnutia: projekt nezískal dostatočné bodové ohodnotenie Požadované položky: Platby za odborné služby - grafické práce, predtlačová príprava a tlač (BV):125.00; Platby za odborné služby - zhotovenie foto-, audio- a videozáznamu (BV):125.00; Platby za odborné služby - tlmočenie, preklady, redakčné úpravy a jazyková korektúra (BV):125.00; Platby za odborné služby - iné - Platby za odborné služby: odborné prednásky slovenskych a madarskych expertov pracujúcich na poli i v systéme národnostnych samospráv a/al. v dotacnych komisiach v SK al. v HU, dalej technické zabezpečenie, kultúrna služba, živá hudbá, výučba slovenčiny, odborné prehliadky so sprievodcom. |
Divadelné prehliadky zamerané na dramatickú a divadelnú činnosť žiakov i dospelých - od 10.5.2024 do 13.10.2024
Prieskum a registrácia na on-line sledovanie konferencie - od 27.9.2024 do 24.10.2024
Čabianska modrotlač - od 1.2.2024 do 31.10.2024
Vydanie knihy: Personálna bibliografia Alžbety Uhrinovej-Hornokovej. K jej životnému jubileu - od 5.1.2024 do 31.10.2024
Dotačná výzva na rok 2025 - od 1.10.2024 do 3.11.2024
Cesty za odborným rastom - od 3.10.2024 do 21.11.2024
Slovenčinár-metodický časopis - od 1.10.2024 do 28.11.2024
Vydanie CD-nosiča s pitvarošskými piesňami - od 5.5.2024 do 30.11.2024
Náš kalendár 2025 - od 20.3.2024 do 30.11.2024
75. výročie založenia našej školy - od 1.5.2024 do 30.11.2024
Vydanie knihy: Katarína Maruzsová-Šebová: O slovenskej literatúre v Maďarsku retro-perspektívne - od 3.2.2024 do 30.11.2024
Odborné vzdelávanie pre vedúcich slovenských národopisných zbierok v Maďarsku - od 1.9.2024 do 30.11.2024
Cestujeme po Slovensku - Po stopách národného obrodenia II.(literárna exkurzia) - od 1.5.2024 do 12.12.2024
Tvorba učebníc, pracovných zošitov a slovníkov pre žiakov v slovenskom jazyku - od 1.5.2024 do 15.12.2024
Projektové týždne v znamení zachovávania tradičných remesiel - od 3.3.2024 do 19.12.2024
Stretnutia s literatúrou a filmom - od 1.4.2024 do 19.12.2024
Zážitkový školský dvor v znamení pohybu a ochrany životného prostredia - od 1.4.2024 do 19.12.2024
Jazykové kurzy slovenského jazyka pre dospelých v Bükkszentkereszte - od 3.6.2024 do 20.12.2024
3. ročník tvorivého pobytu výtvarných umelcov zo Slovenska a iných krajín - od 20.5.2024 do 22.12.2024
Tvorba portálu oslovma.hu - Slovák v Maďarsku - od 2.1.2024 do 31.12.2024
Tlačiarenské náklady vydávania Ľudových novín - od 2.1.2024 do 31.12.2024
Čabiansky kalendár 2024 - od 1.1.2024 do 31.12.2024
Náš kalendár 2024 - od 1.1.2024 do 31.12.2024
Podpora na rok 2024 na realizáciu Dohody medzi vládou SR a vládou MR z 12. decembra 2003 - od 2.1.2024 do 31.12.2024
Vydanie občasníka Pilíšan(ka) - od 1.9.2024 do 31.12.2024
Čabiansky kalendár 2025 (ročenka) - od 15.4.2024 do 31.12.2024
Vydávanie prílohy Lúč - od 2.1.2024 do 31.12.2024
Vydanie učebnice Konverzácia po slovensky - od 1.2.2024 do 31.12.2024
Ako môže krajan/občan pomôcť v roku 2024 Slovensku (hoci aj zo zahraničia)? - od 1.1.2024 do 31.12.2024
Poznávacie pobyty na Slovensku - od 1.6.2024 do 31.12.2024
10. ROČNÍK INTENZÍVNYCH A INTERAKTÍVNYCH JAZYKOVÝCH KURZOV NÁŠHO MATERINSKÉHO JAZYKA – SLOVENČINY PRE DETI A MLÁDEŽ ŽIJÚCE V MAĎARSKU - od 2.1.2024 do 31.12.2024
Vydávanie časopisu Budapeštiansky Slovák - od 5.3.2024 do 31.12.2024
Čísla Čabäna v roku 2024 - od 1.7.2024 do 31.12.2024
Školské projekty - od 1.3.2024 do 30.3.2025
INTERAKTÍVNA SLOVENČINA - od 20.4.2018 do 20.12.2033