Inscenované čítanie, diskusia a výstava v rámci Noci divadiel 2022

 

Organizátor

Slovenský inštitút v Prahe

Česká republika Česká republika (350 000 krajanov)

Miesto realizácie

Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha 1

Česká republika Česká republika (350 000 krajanov)

Dátum realizácie

19.11.2022

Oblasť

Kultúra

 
 

Popis udalosti/akcie/projektu:

Slovenský inštitút v rámci tohtoročnej NOCI DIVADEL 2022 s podtitulom Hrdinovia pripravil komponovaný program, ktorý odkazuje k hrdinom Novembra 1989 pri príležitosti jeho 33. výročia, ale aj satirickou formou aj k negatívnym javom, ktoré šli ruka v ruke s pozitívnymi zmenami.

Prvou časťou programu bude inscenované čítanie hry, Ako sa robia ryby z rybej polievky popredného slovenského dramatika a spisovateľa Ľubomíra Feldeka. Hru napísal v roku 2022, a ktorej verejné uvedenie sa uskutoční v premiére. Dielo je voľným pokračovaním dávnejšej autorovej hry z roku 1988 Skúška, ktorá ako palimpsest Molièrova Mizantropa trefným spôsobom vypovedala o dvojtvárnosti života vo vtedajšom režime. (Hlavnú postavu mizantropického Alcesta v inscenácii Slovenského národného divadla nezabudnuteľne stvárnil herec Milan Kňažko.) Komédia Ako sa robia ryby z rybacej polievky, o ktorej sám autor hovorí, že ju dopísal čas, reflektuje obdobie deväťdesiatych rokov 20. storočia. Postavu Alcesta v inscenovanom čítaní opäť stvárni Milan Kňažko. Uvidíte tiež Zuzanu Kronerovú, Danielu Šinkorovú, Oľgu Belešovú, Romana Pomajba, Braňo Holička a ďalších hercov.

Inscenované čítanie hry vráti diváka do obdobia, kedy sa zmenil politicko-spoločenský režim a začali sa meniť aj kabáty… Avšak, vzhľadom na podtitul tohtoročnej Noci divadiel Hrdinovia, radi by sme pri tejto príležitosti pripomenuli nielen 17. november 1989, ale aj deň predtým. sa divadelné javisko zmenilo na tribúny a námestie sa stali javiskami dejín. Dňa 16. novembra 1989 sa totiž na Slovensku konala nepovolená demonštrácia za občianske práva a náboženské slobody, ktorú v predvečer Medzinárodného dňa študentov zorganizovali poslucháči Filozofickej fakulty Univerzity Komenského a ktorá predznamenala Nežnú revolúciu na Slovensku. Nasledovať bude diskusia s účastníkmi demonštrácie 16. novembra 1989 v Bratislave, Dagmar Füle, Milanom Novotným a Radom Števčíkom, za účasti významných českých hostí ako napr. historika Michala Stehlíka, spisovateľa Pavla Kosatíka, alebo diplomatky Jany Hybáškovej.

Na záver uvedie výstavu FILOZOFOVIA v NOVEMBRI 1989 – od nepovolenej demonštrácie k študentskému štrajku popredná osobnosť novembrových udalostí, bývalý politik a dodnes verejný zástanca spravodlivej občianskej spoločnosti Milan Kňažko.

 

Viac informácií:

https://slovenskyinstitut.cz/aktuality/ako-sa-robia-ryby-z-rybacej-polievky/

 

Aktuálne prebiehajúce krajanské aktivity a projekty v krajine Česká republika z oblasti Vládna organizácia

Copyright © 2021 - 2022. Všetky práva vyhradené.

Záujem o pravidelný krajanský newsletter zasielajte na probstandrej@gmail.com