BONA FIDE, z.s.

 

Miesto pôsobenia

Česká republika Česká republika (350 000 krajanov)

Východní nám. 821/9, 141 00 Praha 4, Česká republika

 

Popis krajanskej organizácie/krajana

BONA FIDE z.s. je nezisková organizace podporující česko – slovenské projekty. Kromě kulturních programů, rozhlasové relace Slovenská mozaika a pohádek pro děti, organizuje Festival české a slovenské tvorby pro děti v Praze, komponované pořady, workshopy o literatuře a výstavy. Představení Zrod komedianta vzniklo v době pandemie, ve spolku BONA FIDE, který před dvaceti lety založili absolventi AMU v Praze.

BONA FIDE je krajanská organizácia, tvoriaca programy pre deti, rozhlasové relácie a kultúrne akcie. Vyprodukovala slovenskú rozprávkovú knihu s CD, divadelné predstavenia a výchovné programy. Zakladajúci členovia sú slovenskí absolventi pražskej Akadémie múzických umení.

Rozprávkové knihy pre deti

Audio rozprávky

Miesto pôsobenia na mape

Krajanské projekty, udalosti, aktivity...

Slovenská mozaika s Vierou Dubačovou

16.7.2022 - 17.7.2022 | Informácie    

Slovenská mozaika 16. a 17. 7. 2022 od 7:00 – 8:00 hod. v Rádiu Z s Vierou Dubačovou, herečkou, divadelnou režisérkou , aktivistkou a političkou. Jej príbeh ukazuje neľahkú cestu hľadania slobody po roku 1989, ktorá zahŕňa budovanie divadla s hendikepovanými hercami, kultúrneho centra uprostred Banskej Bystrice, ale aj pomoc utečencom priamo na hraniciach či antifašistický boj proti bývalému banskobystrickému županovi.

Slovenská mozaika s Martinom Klusom, štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných veci a európskych záležitostí SR

2.7.2022 - 3.7.2022 | Informácie   | 5 000

Slovenská mozaika 2. a 3. 7. 2022 od 7:00 – 8:00 hod. v Rádiu Z s Martinom Klusom, štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Čerstvý otec malého Leonarda a Lujzy, dcér Emky a Elky, nadšený športovec a cestovateľ, fanúšik letectva a jachtingu, vysokoškolský pedagóg a politický analytik, dušou aktivista a dobrovoľník. Od marca 2020 štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zastupujúci Slovensko na Konferencii pre budúcnosť Európy, resp. ako tzv. GAC minister a EÚ minister pre budúcnosť. Ako prvý štátny tajomník je tiež štatutárom ministerstva a zastupujem ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka v čase jeho neprítomnosti.

Pre Rádio ZET ju pripravuje BONA FIDE z.s. s podporou Ministerstva kultúry ČR, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Úradu vlády ČR.

www.radiozet.cz/ Praha 101,1 FM

Bábkové predstavenie: Rozprávky

4.6.2022 - 5.6.2022 | Informácie    

1. jún je Medzinárodný deň detí. Oslávime ho s deťmi v Děčíne a s detičkami z Prahy zo spolku Živena trochu neskôr....ale určite veselo s rozprávkami.

Účinkujú: Viera Kučerová a Martin Matejka

3. 6. 2022 o 16:00 hod. ZOO Děčín

4. 6. 2022 o 10:00 hod. Knihovna na Vinohradech, Vinohradská 69, 120 00 Praha 2

Slovenská mozaika Medzinárodný festival Praha srdce národov

20.5.2022 - 21.5.2022 | Kultúra    

V dňoch 26. až 30.mája sa v centre Prahy, po dvoch rokoch nútenej covidovej pauzy, naplno roztancujú a rozospievajú súbory z celého sveta. Praha sa stane opäť klenotnicou pestrofarebnej mozaiky kultúr. Medzinárodný festival Praha srdce národov je najväčšia spoločná akcia národnostných menšín v ČR, ktorá sa uskutočňuje už od roku 1999. Súčasťou tohto festivalu sú programy hudby, tanca, spevu, prehliadky krojov, výstavy, tvorivé dielne, remeslá a školy tancov. Festival vznikol v roku 1999 v období veľkých etnických nepokojov na Balkáne ako posolstvo mieru, radosti a lásky zdieľanej ľuďmi so vzťahom k tradičnej kultúre toho ktorého národa. Neďaleko nás opäť zúri vojna a tak organizátori dúfajú, že Festival Praha srdce národov umocní svoje pôvodné posolstvo porozumenia a lásky od srdca k srdcu.

Význam rozprávky vo vývoji dieťaťa Workshop pre rodičov

5.5.2022 | Vzdelávanie    

Význam rozprávky a čítania nahlas v MŠ a v kruhu rodiny

/ workshop povedie Magdaléna Rerichová, knihovníčka detského odd. MK v Prahe/

Výuka materinského jazyka v majoritnom prostredí pomocou rozprávkových kníh.

/workshop povedie Viera Kučerová, autorka česko – slovenských kníh, BONA FIDE/

5. 5. 2022 od 16.00 - 18.00 hod. MŠ Klubíčko, U školky 412

Slovenská mozaika s Katarínou Štrbovou Bielikovou

23.4.2022 - 24.4.2022 | Kultúra    

Milí priatelia, pozývam Vás počúvať reláciu

Slovenská mozaika 23. a 24. 4. 2022 od 7:00 - 8:00 h. v Rádiu Z.

„Kostým je vonkajším obrazom vnútorného stavu postavy,“ hovorí Katarína Štrbová Bieliková, jedna z najlepších česko-slovenských kostýmových výtvarníčok. Jej prácu oceňujú filmári i diváci a získala za ňu aj viacero prestížnych filmových cien. Je držiteľkou dvoch Českých levov a 4 obdobných slovenských ocenení - Slnko v sieti. Pracovala napríklad na filmoch Želary, Masaryk, Skleněný pokoj, Šarlatán i na historickej minisérii ČT Božena. Hosťom Slovenskej mozaiky bude Katarína Štrbová Bieliková .

Premiéra: Zrod komedianta

4.4.2022 | Kultúra    

Keď už máte slučku okolo krku, môže sa stať zázrak a vy odrazu viete ako ďalej. O tom vám budú rozprávať stratenci, ktorí sa našli.

Zrod komedianta, skúšali v dobe pandémie zakladajúci členovia pražského spolku BONA FIDE, Markéta Pellarová - Češka a Richard Trsťan - Slovák, obidvaja absolventi herectva na katedre bábkového a alternatívneho divadla na pražskej DAMU. Majú v ňom šancu podporiť jedinečný fenomén dvoch národov ktoré si dokážu veľmi dobre jazykovo porozumieť.

K hereckému tímu sa pridal muzikant, gitarista Milan Migel Horvát – Róm, výtvarníčka Milena Dubšíková – Češka žijúca v Španielsku a režisér slovenského pôvodu Ján Sebechlebský, žijúci v Prahe. Praha sa stala miestom, kde sa spoločne v dobe celosvetovej pandémie stretli a pokúsili sa nestratiť nádej.

Divadelné predstavenie Zrod komedianta je inšpirované stredovekými textami tak ako ich zozbieral a pod názvom Mysteria Buffa vydal taliansky dramatik Dario Fo, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru.

Inscenačný tím sa pri práci inšpiroval metódou, ktorú pri uvedení svojich textov používal i autor Dario Fo a to im dovolilo sa maximálne sústrediť na hereckú akciu. Pri absencii javiskovej dekorácie dominuje hra herca so slovom, kostýmom a rekvizitou.

Inscenácia je určená všetkým divákom bez rozdielu veku. Napriek stredovekej drsnosti tragikomického rozprávania oboch protagonistov presvitá láskavý úsmev, potrebný v dnešnej dobe ukázať svet v inom uhle pohľadu, svet tolerancie, lásky, pravdy - a odvahy s pravdou žiť, slobody - a statočnosti slobodu nezneužiť.

Hrajú: Markéta Pellarová a Richard Trsťan

Hudba: Milan Horváth

Výtvarná spolupráca: Milena Dubšíková

Réžia: Ján Sebechlebský

Produkcia: Viera Kučerová

Predstavení vzniklo v z.s.. BONA FIDE s podporou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a MŠMT.

Premiéra je súčasťou oslavy a primomenutia 20 výročia vzniku BONA FIDE.

Rozprávky pre slovenské, české a ukrajinské deti

1.4.2022 | Kultúra    

Viera Kučerová s kolegou Martinom Matejkom, kamarádkou Ingou Petryčkou a Mestskou knižnicou v Prahe sa podujali na takýto experiment. V ZŠ Curie na Prahe 1 majú okrem českých detí aj deti slovenskej a teraz aj ukrajinskej národnosti. Na predstavenie prídu prváci a my sa ich pokúsime zaviesť do krásnej rozprávkovej krajiny , kde láska a pravda vždy zvíťazí. Držte nám palce!

1. 4. 2022 o 10:00, Městská knihovna v Praze, Mariánske náměstí 98/1, 110 00 Josefov Praha

Slovenská mozaika - Krátka dlhá cesta Fedora Gála

26.3.2022 - 27.3.2022 | Informácie    

Slovenská mozaika 26. a 27. 3. 2022 od 7:00 - 8:00 h. v Rádiu Z.

Pred osemdesiatimi rokmi 25. marca 1942 bol vypravený zo železničnej stanice v Poprade 1. transport slovenských Židov do vyhladzovacieho tábora. Do vagónov, pôvodne určených na prepravu dobytka, muselo nastúpiť 1000 mladých žien a dievčat zo Šarišsko-zemplínskej župy. Podľa svedectiev pamätníkov prežilo väznenie z prvého transportu asi 20 mladých dievčat. Hosťom Slovenskej mozaiky bude Fedor Gál, slovenský politik, sociológ, prognostik a podnikateľ židovského pôvodu, žijúci v Prahe. Narodil sa 20. marca 1945 v Terezíne. Holokaust prežil spoločne s mamou a starším bratom Egonom, otca zastrelil nemecký vojak na pochode smrti. Film Krátka dlhá cesta hovorí o tom, ako sa Fedor Gál po 60 rokoch od tejto udalosti vypravil prejsť túto cestu a nájsť na nej svojho otca.

Reláciu nájdete aj v archíve na : bonafideos.cz/content/kr%C3%A1tk%C3%A1-dlh%C3%A1-cesta-fedora-g%C3%A1la

Pre Rádio ZET ju pripravuje BONA FIDE z.s. s podporou Ministerstva kultúry ČR, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Úradu vlády ČR.

Slovenská mozaika s Andrejom Probstom

1.1.2022 - 2.1.2022 | Informácie    

Slovenská mozaika 1. - 2. 1. 2022 od 7:00 do 8:00 v Rádiu Z

Hosťom Slovenskej mozaiky je inovátor a autor vzdelávacích webov Andrej Probst. Sám o sebe hovorí: „Venujem sa vzdelávaniu cez tvorbu digitálnych edukačných nástrojov pre distančné vzdelávania na základných a stredných školách. Ide o webové portály www.matika.in, www.gramar.in, www.zlatka.in, www.trainbra.in, www.geograf.in . Žiaci a študenti na nich precvičujú nadobudnuté znalosti v škole. Učiteľ zadáva úlohy, sleduje rozvoj žiakov. Rodičia majú prehľad, ako ich deti pracujú. Niečo som sa v živote naučil, nadobudol som nejaké skúsenosti, mnohé veci sa mi v živote podarili, rád sa o to podelím s ostatnými. Zo Slovenska odchádza stále viac ľudí (veď aj ja som odišiel). A Slovensko potrebuje pomôcť. “ To sa prejavilo aj v iniciatíve Srdcom Doma, kedy Slováci v zahraničí využili aj aplikáciu Srdcom Doma, aby si zaistili žiadosti o možnosť voľby poštou . Andrej je spoluzakladateľom a súčasným predsedom spolku Pražská kaviareň.

Slovenská mozaika so Zuzanou Horovou

18.12.2021 - 19.12.2021 | Kultúra    

Slovenská mozaika 18. - 19. 12. 2021 od 7:00 - do 8:00 hod. v Rádiu Z

Hosťom Slovenskej mozaiky bude televízna a filmová producentka Zuzana Horová. Záľuba vo varení jej v pandemickom období otvorila nové možnosti realizácie. Lokše od Zuzky si dnes objednávajú významné pražské reštaurácie a sú bežným sortimentom na pražských farmárskych trhoch.

Slovenská mozaika s Braňom Holičkom

11.12.2021 - 12.12.2021 | Kultúra    

Slovenská mozaika 11. - 12. 12. 2021 od 7:00 - do 8:00 hod. v Rádiu Z

Milí priatelia, pozývam Vás počúvať reláciu Slovenská mozaika 11. - 12. 12. 2021 od 7:00 - do 8:00 hod. v Rádiu Z. Hosťom Slovenskej mozaiky bude divadelný a filmový herec, režisér a dabér Braňo Holiček. V Slovenskej mozaike zaspomína na svoje začiatky v umeleckom svete , kedy ako detský herec z Košíc túžil študovať na konzervatóriu v Prahe a ako ho potom štúdium réžie na DAMU doviedlo od divadelnej réžie aj k réžii televíznej.

Slovensko-české adventné čítanie / Čítanie

8.12.2021 | Vzdelávanie    

Nezisková organizácia BONA FIDE, s ktorou každoročne spolupracuje Mestská knižnica mesta Piešťany na prezentácii slovenskej a českej literatúry pre deti, čitateľom a návštevníkom poslala pekný pozdrav. Adventný veniec z krásnych príbehov českých a slovenských kníh pripravili spisovateľka Eva Papoušková, herec Richard Trsťan, výtvarníčka a ilustrátorka Alexandra Švolíková a herečka Viera Kučerová.

Podujatie sa koná v rámci Festivalu českej a slovenskej tvorby pre deti, ktorý sa realizuje s finančnou podporou Mesta Piešťany.

Čítajúci hostia:

Slovenská mozaika so Zuzanou Kronerovou

4.12.2021 - 5.12.2021 | Kultúra    

Slovenská mozaika 4. - 5. 12. 2021 od 7:00 - do 8:00 hod. v Rádiu Z

Hosťom Slovenskej mozaiky bude slovenská divadelná a filmová herečka Zuzana Kronerová. Často nakrúca s českými filmovými režisérmi. V roku 2001 sa stala držiteľkou Českého leva za vedľajší herecký výkon vo filme Divoké včely a v r. 2018 za hlavný herecký výkon vo filme Bába z ledu. V poslednom roku naštudovala v pražských divadlách tri inscenácie a nakrútila niekoľko českých filmov. V Slovenskej mozaike nám porozpráva ako sa stíha presúvať z Bratislavy do Prahy, ako zvláda češtinu na pražských javiskách a ako sa Praha stala jej druhým domovom.

Slovenská mozaika s Mekym Žbirkom

20.11.2021 - 21.11.2021 | Kultúra    

Slovenská mozaika 20. - 21. 11. 2021 od 7:00 - do 8:00 hod. v Rádiu Z

10.novembra tohto roku vo veku 69 rokov zomrel slovenský speváka a skladateľ žijúci v Prahe, Miroslav Žbirka.

Žbirka prezývaný MEKY bol spoluzakladateľ skupiny Modus, neskôr skupiny Limit, s ktorou sa po čase vydal na sólovú dráhu. V roku 1982 sa stal prvým slovenským Zlatým slávikom. V Slovenskej mozaike prinášame rozhovor, v ktorom Miroslav MEKY Žbirka spomína na svoje hudobné začiatky a na spoluprácu s textárom Kamilom Peterajom.

Slovenská mozaika o Alexandrovi Dubčekovi

6.11.2021 - 7.11.2021 | Kultúra    

Slovenská mozaika 6. - 7. 11. 2021 od 7:00 - do 8:00 hod. v Rádiu Z

Tento diel Slovenskej mozaikay bude venovaný Alexandrovi Dubčekovi. Rok 2021 je na Slovensku vnímaný ako rok Alexandra Dubčeka. 27. novembra 2021 uplynie 100 rokov od jeho narodenia. Slovák Alexander Dubček, česko - slovenský komunistický politik bol vrcholným predstaviteľom Pražskej Jari. Od januára 1968 zastával funkciu, prvého tajomníka ÚVKSČ v ktorej začal presadzovať politiku „socializmu s ľudskou tvárou“. V dnešnej SM prinášame pohľad 2 slovenských a jedného českého historika na Alexandra Dubčeka.

Slovenská mozaika s Fedorom Gálom

9.10.2021 - 10.10.2021 | Informácie    

Slovenská mozaika 9. - 10. 10. 2021 od 7:00 - do 8:00 hod. v Rádiu Z

Hosťom Slovenskej mozaiky bude slovenský politik, sociológ a prognostik Fedor Gál. V priebehu Nežnej revolúcie bol spoluzakladateľom platformy Verejnosť proti násiliu, viedol Koordinačné centrum VPN, neskôr sa stal predsedom tohto hnutia a poradcom vlády. Pomerne rýchlo odišiel zo sveta politiky, presťahoval sa z Bratislavy do Prahy, kde žije a pracuje. V súčasnosti vyšla jeho najnovšia kniha Mimochodom / Mimochodem, v ktorej zachytáva okamžiky všednodennosti od marca 2020 do marca 2021 a jej súčasťou sú fotografie Mira Švolíka. O tejto knihe, ale aj o aj význame novembra 1989 a problémoch súčasnej doby, sa s Fedorom Gálom porozprávame v Slovenskej mozaike v Rádiu Z.

Krajanské dotácie z ÚSŽZ zo Slovenskej republiky

  Obdobie
Miesto realizácie
Žiadosti
Číslo žiadosti
Účastníci Zasiahnutí Požadovaná suma
Požadované položky
Schválená suma
Schválené položky
2022 4 3 920 456 000 20 300 € 6 400 €
  2.10.2022 - 8.10.2022
Praha
kultúra
Festival tvorby pre deti
Žiadosť číslo 0347/CZ/2022 (R)
Podporená
Zmluva v registri
1 500 2 500 4 000 €
Požadované položky: Platby za odborné služby (BV),Propagácia (BV),Zhotovenie foto-, audio- a videozáznamu (BV),Prenájom ozvučovacej a osvetľovacej techniky, audio- a videotechniky (BV)
1 900 €
Schválené položky: všetky oprávnené v zmysle žiadosti
  2.2.2022 - 22.12.2022
Praha a mestá v ČR
Vzdelávanie
Čitajme, počúvajme a učme sa!
Žiadosť číslo 0511/CZ/2022 (R)
Podporená
Zmluva v registri
400 1 000 3 000 €
Požadované položky: Platby za odborné služby (BV),Propagácia (BV),Zhotovenie foto-, audio- a videozáznamu (BV),Nákup kníh a literatúry (BV)
1 000 €
Schválené položky: všetky oprávnené v zmysle žiadosti
  10.1.2022 - 20.12.2022
Praha a mestá v ČR
kultúra
Rozprávky
Žiadosť číslo 0229/CZ/2022 (R)
Podporená
Zmluva v registri
2 000 2 500 3 100 €
Požadované položky: Platby za odborné služby (BV),Propagácia (BV),Doprava (BV),Nákup kníh a literatúry (BV),Zabezpečenie rekvizít (BV)
1 000 €
Schválené položky: všetky oprávnené v zmysle žiadosti
  1.1.2022 - 31.12.2022
Praha a celá ČR
médiá
Slovenská mozaika
Žiadosť číslo 0293/CZ/2022 (R)
Podporená
Zmluva v registri
20 450 000 10 200 €
Požadované položky: Platby za odborné služby (BV),Náklady na archiváciu (BV),Tlmočenie, preklady, redakčné úpravy a jazyková korektúra (BV),Prenájom ozvučovacej a osvetľovacej techniky, audio- a videotechniky (BV)
2 500 €
Schválené položky: všetky oprávnené v zmysle žiadosti
2021 5 3 530 67 500 18 200 € 8 750 €
2020 5 4 670 133 000 19 800 € 9 100 €
2019 5 58 22 000 13 800 € 8 200 €
2018 5 38 17 000 13 100 € 6 800 €
2017 4 - - 12 300 € 4 500 €
2016 5 - - 13 300 € 3 800 €
  2016-2022 33 12 216 695 500 110 800 € 47 550 € (43%)

Krajanské dotácie z Českej republiky

  Obdobie Žiadosti Schválená suma
2022 3 375 000 CZK
  2022 Festival tvorby pro děti [Praha]

MK ČR (RNK)

120 000 CZK
  2022 ROZPRÁVKY JSOU POHÁDKY [Praha]

MK ČR (RNK)

160 000 CZK
  2022 Slovenská mozaika [Praha]

MK ČR (MA) - rozhlasový pořad na Radiu Zet, 26 dílů, stopáž 11 minut

95 000 CZK
2021 6 1 179 489 CZK
2020 6 1 107 208 CZK
2019 3 350 000 CZK
2018 2 270 000 CZK
2017 3 270 000 CZK
2016 3 270 000 CZK
  2016-2020 26 3 821 697 CZK
 
Krajina:
Oblasť:

Krajania a krajanské organizácie z krajiny Česká republika z oblasti Kultúra a umenie


Bližšie informácie ku krajanskému svetu v ČR:

Copyright © 2021 - 2022. Všetky práva vyhradené.